özel

Pendik / İstanbul / TÜRKİYE


KELEBEKLER ve TIRTILLARI

İtici ve çirkin tırtılların büyüleyici güzellikteki kelebeklere dönüştüğünü hepimiz biliriz. İşte bazı örnekler…


The Tiger SwallowtailAmerika Birleşik Devletleri’nin doğu bölgelerinde bulunan bir tür. Kanatlarını görünce neden tiger (kaplan) dendiği anlamak kolay Bu güzel hayvanın ilk halini görmek ise şaşırtıcı olan kısım. Genellikle dal veya yapraklarda yatarak vaktini geçirir. Çok tatlı bir yılana benziyor =) Özellikle ikinci fotoda gözleri kalemle çizilmiş gibi.The Common Nawab
Bu kelebek türü tüm Asya’da görülebilir. Kanat genişliği 10cm’yi bulabilen ender türler arasındalardır. Çok hızlı uçarlar. Tırtıl evrelerinde ise oldukça korkunç olduklarını söyleyebiliriz.
Great Purple HairstreakAmerika’nın güneyinden güzel bir kelebek. Neden purple (mor) demişler bilinmiyor. Çünkü üzerinde hiç mor yok. Bu yüzden Great Blue Hairstreak diye de bir alternatif isimleri var. Larvaya benzeyen tırtıl hali, tırtıllar içinde en ağır olanlardandır.

Magellan’s Iridescent BirdwingSadece Tayvan’da görülebilen ender türlerden bir tanesi. Bu türden dünya üzerinde yaşayan 2000 tanesinin kaldığı düşünülüyor. 500 kadarı da büyük ihtimalle koleksiyoncularda olabilir. Kanatlarındaki sarılarda bulunan mavi-yeşil karışımı çizgiler, sahip olduğu çekiciliğin önemli nedenlerinden. Ama tırtıl halini incelemenin pek de lüzumu yok.Orange-barred Sulphur1920′lerde atalarının seçtiği Florida’da yaşarlar. Başka bir Amerikan eyaletinde veya ülkede görülmemişlerdir. Uluslararası koruma altında olan bir hayvan. Yani eğer onu görmek istersen gideceğiniz tek yer belli. Bunun tırtılı bana pek de korkunç gelmedi ama kiminin kabusu olabilir bilemem. :)

The MonarchBu kelebek türü çoğu yerde bilinir ve tanınır. Çünkü çok uzun yolculuklar yapabilirler. Amerika’nın kuzeyinden güneyine kadar oldukça büyük bir mesafe katederler. Bu yolculuk genellikle Ağustosta başlar ve ilk baharda sona erer. Aslında Monarch’ların ömrü yalnızca 2 ay (tamamiyle geliştikleri andan itibaren). Fakat yazla beraber bir uyuşukluk haline giren bu hayvanlar ömürlerini 7-8 aya kadar çıkarabiliyorlar. İlk baharın başlangıcında da yumurtlamayı ihmal etmiyorlar. Tırtılların son zamanlarda Bermuda’da görüldüğü olmuştur. Bunun nedeni, bitki özlerinin ve sabit yiyeceklerin orada daha çok bulunmasıdır.