özel

Pendik / İstanbul / TÜRKİYE


KURUCULARIMIZ

Ahmet HAMZA


Bulgaristan Şumnu il’inin Preslav ilçe’sinde doğdu. 1973 yılında hobi olarak başladığı Tahnit sanatı birikimler sonunda koleksiyon haline geldi. Belediye sponsorluğunda bu koleksiyon on sene sonra müzeye dönüşecekti. 1983 yılında, Ahmet Hamza doğduğu kent’te “Doğa Bilim Müzesi” kurmuştur, böylece “Gençliğin çevre ve doğa bilincine katkı” ödülünü almıştır. 1989 yılından bu yana Tahnit sanatını İstanbul Pendik ilçe’sinde icra etmeye devam etmiştir. 20 yıllık birikimi sonunda yeni projesi “İstanbul Doğa Bilim Müzesi.. Müzedeki koleksiyon’da 600’ü aşkın hayvan ve 250’den fazla tür bulunmaktadır.

Özel müzecilikte kendi alanında Türkiye' de bir ilk olan bu müzeyi kurma fikrime ve çalışmalarıma inanarak bana destek olan Sn. Yasemin KUMRAL'a bütün kalbimle teşekkürü bir borç bilirim.
"Ahmet HAMZA"
"Doğa Bilim Müzesi Sahibi"
Yasemin KUMRAL


Sn Yasemin Kumral Kültür ve Turizm Bakanlığına, Tarım ve Orman Bakanlığına, Tabiat Varlıkları Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğüne, bunlara bağlı birim amirliklerine, hayvanları koruma derneklerine bizzat defalarca giderek dilekçeler vermiş, ve müzemizin kuruluş sürecini başlatmıştır. Oldukça uzun bir zaman alan eksiklerin giderilmesi ve evrakların tamamlanması sırasında asla pes etmeksizin, müzenin açıldığı güne kadar, çalışmalarına devam etmiştir.
Kendisine, "hiç bir karşılık beklemeden, onca işinizin arasında, yıllarca ne için bu kadar uğraştınız?" diye sorulduğunda şu cevabı vermiştir.
"Özel müzecilikte henüz emekleme devrinde olan ülkemizde, Türk Halkının, Ahmet Hamza Bey sayesinde böyle güzel bir müze kazanmasına vesile olmak benim en büyük ödülümdür."
E. Nevzat ÖZCAN


Yılların yorgun savaşçısı E. Nevzat Özcan 29 Temmuz 1929'da İstanbul' da doğdu. Şu anda baba-oğul kurdukları, Ümit İnşaat Şirketinde çalışmaya devam eden E. Nevzat Özcan'ın bir önceki mesleği polislikti. Baş komiser olarak görev yaptığı yerler, Nusaybin-Ardahan-Gebze Emniyet Amirliği Siyasi Şube Müdürlüğü, Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü'dür.
Ahmet Hamza Beye Ülkemizde bulunmayan tahnit edilmiş hayvanları sergilemek için öneride bulunan E. Nevzat Özcan, müze kurulum işlerini yıllarca takip etmiş, 15.12.2011 tarihinde açılan Doğa Bilim Müzesi' ne maddi ve manevi desteklerini eksik etmemiştir.